ÖZDEMİR TURGUT

Haymana Belediye Başkanı

Haymana’nın Sındıran (Yenice) mahallesinde 1955 yılında doğdu. Aydınlıkevler Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Başta demir-çelik ve inşaat sektörü olmak üzere, şehir planlaması, imar çalışmaları, içme suyu entegre tesisleri ile Çankaya Ansera AVM’nin yapımının da aralarında bulunduğu birçok alanda ticari faaliyette bulundu.

Haymana Dernekler Federasyonu Başkanlığı, Ankara Vakfı Üyeliği, Ankara Meclisi Kurucu Üyeliği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev aldı.

Siyasete 1988 yılında Anavatan Partisi’nde katıldı. ANAP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyeliği, Başkanvekilliği, 1999 yılında Ankara Birinci Bölge Milletvekili adayı oldu. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte 2002 yılında AK Parti’ye katıldı. 2004 ve 2009 mahalli seçimlerinde AK Parti’den Haymana İl Genel Meclis Üyesi oldu.

2014 ve 2019 yerel seçimlerinde Haymana Belediye Başkanı seçildi. Halen bu göreve Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında devam etmektedir.

Turgut, evli ve 3 çocuk babası, 6 torun dedesidir.

BÜYÜKŞEHİR MECLİS’İ HAYMANA’DA TOPLANDI

Büyükşehir Meclis’i Haymana’da Toplandı
Yazdır / Tarih: 2021-08-13

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı olağan Belediye Meclis Toplantısı 4. Birleşimi Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yılı dolayısıyla Haymana’da toplandı.

Toplantı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkan Vekili Fatih Ünal, AK Parti Grup Başkanı Murat Köse, CHP Grup Başkanı Yaşar Neslihanoğlu, MHP Grup Başkanı Murat Ilıkan ve İYİ Parti Grup Başkanı Adnan Beker ve Belediye Meclis Üyelerinin yoğun katılımıyla Halk Eğitim Merkezinde gerçekleşti.

Yavaş “Kurtuluş’un Toprakları Haymana’da Olmaktan Gurur Duyuyorum.”

Sakarya Meydan Muharebesi dendiğinde gençlerin, insanların aklına Sakarya- Adapazarı geldiğini belirten Mansur Yavaş “Büyükşehir Belediye Meclis’i olarak bir çalışma yaparak savaşın geçtiği bu toprakların bilinmesi ve burada hala bulunmayan şehit mezarlarının bulunması ve şehitlikler yapılması noktasında çalışmalar yapmamız gerekiyor. Ankara Büyükşehir Belediyemizin Ağustos ayı meclis toplantımızın 4. Birleşimini Kurtuluşun topraklarında Haymana’da yapmanın bu milletin bir ferdi ve Ankaralı olarak gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum.” dedi.

Turgut “Kurtuluş Savaşı’nın Son Kalesi’dir Haymana”

Yavaş’ın ardından kürsüye çıkan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut konuşmasından önce Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. Yılı için hazırlanan Melhame-i Kübra- Bir Milletin Kaderi belgeselinden kısa bir bölüm yayınlandı. Videonun ardından sözlerine başlayan Turgut Haymana’nın kadim tarihi, yüzölçümü ve coğrafi yapısıyla Ankara’nın en köklü ilçelerinden biri olduğunu belirterek Sakarya Meydan Muharebesi’nde, hedefi TBMM’nin merkezi Ankara’ya ulaşmak olan Yunan ordusunun ilerleyişinin kırıldığı, durdurulduğu ve hezimete uğratıldığı son nokta, son kaledir Haymana… Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın destek ve onayı ile 2015 yılında İlçemiz Son Kale Haymana, Tarihi Milli Park ilan edildi. O tarihten sonra ilçemize pek çok yatırım yapıldı, şehit mezarları tespit edilip şehitlikler inşa edildi. Onunla birlikte kabine üyelerimizin de Haymanamıza yatırımlarını burada saymakla bitiremeyiz.  Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Başkanımız Sayın Murat Kurum’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdermirli’ye ve kabinenin diğer üyelerine teşekkür ederim. Büyükşehirimizden de birçok yatırım aldık. Mansur Yavaş’a ve Meclisimize de teşekkür ediyorum. Bu vesileyle daha önce verilmiş olan 1750 metre asfaltın 3000-3500 metreye çıkarılması, Sakarya Meydan Muharebesi etkinliklerinde yapılacak ödemeler için bütçeye onay vermenizi de yine talep ediyoruz.” diye konuştu.

Turgut’un ardından Meclis’te grubu bulunan partilerin grup başkanvekilleri de birer konuşma yaparak Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana’nın öneminden bahsettiler.

Konuşmaların ardından Turgut, Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’a “Hattı müdafaa yoktur Sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla sulanmadıkça terk olunamaz.”  Sözünün yer aldığı Atatürk tablosu ve Haymanalı kadın kooperatiflerinin ürettiği ürünlerden oluşan bir sepet hediye etti.

Yavaş ve Meclis Üyelerine Haymana Turu

Meclis toplantısının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Meclis Üyelerine Haymana’nın tarihi ve turistik yerleri gezdirilerek araştırmacı yazar Dr. Selim Erdoğan tarafından Haymana’nın Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki rolü ve önemi anlatıldı.