Tarih: 10.09.2019 10:58
Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslararası Sempozyumu bir kez daha düzenleniyor

Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslararası Sempozyumu bir kez daha düzenleniyor

Haymana’nın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü ve önemini geniş kitlelere duyurmayı amaçlayan ve Ankara Üniversitesi Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü, Haymana Kaymakamlığı, Doğa Koruma Ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Haymana Belediyesi tarafından düzenlenen“Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Uluslararası Sempozyumu” ve “Meşaleli Yürüyüş”  Kurtuluş şenlikleri bu yıl 11-12 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

4 yıldır uluslararası düzeyde düzenlenen sempozyum, Grannos Termal Otel’de yapılacak.

Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü ile ortaklaşa düzenleniyor

Sempozyum her yıl olduğu gibi bu yıl da Ankara Üniversitesi Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü ile ortaklaşa düzenleniyor. Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’in Onur Kurulu’nda olduğu, Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü Müdürü Temuçin Faik Ertan ve Enstitünün değerli hocalarının da gerek oturum başkanlığı gerekse sunumlarıyla yer alacağı sempozyuma dünyanın çeşitli ülkelerinden akademisyenler de katılıyor.

Prof. Dr. Ömer Özkan ve Gazeteci Abbas Güçlü Haymana’ya dair anılarını anlatacak

Dünyanın çeşitli ülkelerden akademisyenlerin yanı sıra Türkiye’den de akademisyenlerin katılacağı sempozyumun “Haymana’ya Dair” adlı ilk oturumunda, Prof. Dr. Ömer Özkan ve Gazeteci Abbas Güçlü, Haymana’ya dair anılarını anlatacaklar. Bu oturumda Güçlü ve Özkan’ın yanı sıra emekli müsteşar Yıldırım Türkmen, iş adamı Faruk Küçük, emekli Tümgeneral Mehmet Okan ve eski Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan da Haymana’ya dair anılarını ve düşüncelerini anlatarak yer alacak.

Sempozyum 2 gün sürecek

 “Haymana’ya Dair” adlı ilk oturumunun ardından, oturum başkanlğını Abbas Güçlü’nün yapacağı “Çeşitli Yönleriyle Haymana” ve oturum başkanlığını Prof.Dr. Ömer Özkan’ın yapacağı “Haymana Tarihinden Bir Kesit” oturumlarıyla sempozyumun ilk günü sona erecek.

Sempozyumun ikinci gününde oturum başkanlığını Prof.Dr. Metin Ayışığı’nın yapacacağı “Milli Mücadele’de Yunan İşgali”,  oturum başkanlığını Prof.Dr. Engin Berber’in yapacağı “Milli Mücadele’de Sakarya Meydan Muharebesi”, oturum başkanlığını Prof.Dr. Bige Sükan’ın yapacağı “Sakarya Meydan Muharebesi’ne Dış Dünya’dan Bakış” ve oturum başkanlığını Prof.Dr. Mesut Çapa’nın yapacağı “Milli Mücadeleye Dair Değerlendirmeler”  oturumlarının ardından sempozyumun kapanışı gerçekleştirilecek.

Meşaleli Yürüyüş ve Kurtuluş Şenlikleri

11 Eylül saat 20.00’den itibaren ise Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile başta Kurtuluş Savaşı şehitleri olmak üzere Şehitlere Saygı amacıyla geleneksel “Meşaleli Yürüyüş” gerçekleştirilecek. Konutlar bölgesi Aleyna Parkı’ndan başlayacak yürüyüş Haymana Cimcime Meydanında verilecek olan Mehteran, Kent Orkestrası ve ünlü isimlerin yer alacağı Halk Konseri ile sona erecek.  

Kurtuluş şenlikleri kapsamında Cimcime Meydanında 2 gün boyunca konserler de gerçekleştirilecek.