Haymana Belediyesi

TARİHİ DÖNÜŞÜM

Geri
TARİHİ DÖNÜŞÜM

Haymana Belediyesi, Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yılının Haymana’ya yakışır, görkemli programlarla kutlanması için yoğun bir çalışma sürdürüyor. Belediye, bu çalışmalarını tarih ve kültür alanında yapacağı hizmetlerle bütünleştirmek istiyor. Bu kapsamda, ilçe merkezinde yapılacak anıt mezar, restorasyon, park, yerli ürünler pazarı ve yol çalışmalarının ardından ilçe merkezinde önemli bir tarihi ve turistik alan oluşturmayı planlanıyor.

Tır Yolu Turizm Yolu Olacak

Halk arasında tır yolu olarak bilinen Fahri Daldal Caddesi’nin asfaltlanması, ışıklandırılması, bisiklet yolu, yürüyüş yolları ile tam bir turizm caddesi olması planlanıyor.

Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliği ve Çevre Düzenlemesi Bitecek

Anıt mezar tamamlandığında Haymana özellikle Giresunluların ve tarihe ilgi duyanların ziyaret edeceği önemli bir tarihi alan kazanacak. Şehitliğin etrafındaki sokakların yolları öncelikli olarak asfalt ve kilit taş yapılıp kaldırımları tamamlanacak, ağaçlandırılacak; Şehitlikten pazara doğru çıkan Şehit Polis Abdullah Yılmaz (Eski Yamak) Caddesi, tarihi dokuya uygun dizayn edilecek.

Şehitler Çeşmesi ve Papazın Evi Restore Edilecek, Çaldağ Müzesi Hizmete Açılacak

  • Eski pazarın ortasındaki Şehitler Çeşmesi, çevre düzenlemesi ile birlikte aslına uygun restore edilip su verilecek,
  • Eski Çaldağ İlkokulu, bahçesi düzenlemesi ile birlikte ziyaretçilere adeta Savaşın canlı yaşatılacağı Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Müzesi şeklinde tasarlanıp hizmete açılacak. Çaldağ Müzesi hem gelen ziyaretçilerin Kurtuluş Savaşı ruhunu hissedebileceği görkemli bir müze olacak, hem de çevresindeki diğer tarihi yapılarla beraber vatandaşların tarih ve kültürü hissedeceği bir alanın parçasını oluşturacak.
  • Belediye tarafından kamulaştırması tamamlanan Papazın Evi aslına uygun restore edilip bahçesiyle birlikte gençlere hitap edecek şekilde kitaplık, kafeterya, kültürel ve sosyal faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği bir kültür evine dönüştürülecek.

Yerli Ürünler Pazarı

Papazın Evi ile Çaldağ Müzesi arasında kalan sokakta yerli ürünler pazarı açılacak. Özellikle Haymana’daki kadınların evlerinde bahçelerinde ürettikleri yöresel ürünleri pazarlayabilecekleri, satacakları bir yer olması için bu sokak mekân olacak.

Ömer Özkan Parkı Ayrı Bir Değer Katacak

Haymana Belediyesi bu çalışmaların yanı sıra Ömer Özkan Parkı’nda yapacağı yenileme çalışması ve park içinde hizmete sokacağı hediyelik eşya satış büfeleri,  görsellerle Haymana’nın değerine değer katıp İlçe turizmine katkı sağlayacak.

 

Turgut “İlçe Merkezinde Önemli Bir Tarihi ve Turistik Bölge Olacak”

Tüm bu çalışmaları Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100. yılında Haymana’ya kazandırmayı, yapılacak kutlamaları hizmetlerle pekiştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut “Haymana’ya yakışır görkemli bir 100. yıl için çalışmalarımız sürüyor. Bakanlıklar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığımız görüşmelerde önemli aşama kaydettik. Önümüzdeki günlerde 100.yıl programlarımızın taslağı hakkında da aracılığınızla halkımıza ayrıntılı bir açıklama yapacağım. İlçe merkezinde yapılacak anıt mezar, restorasyon, yol, park ve yerli ürünler pazarıyla İlçemiz önemli bir tarihi ve kültürel alan kazanmış olacak. Gerek Haymana’ya gelen misafirlerimiz, gerekse hemşehrilerimizin alışverişini yapabileceği, tarihle buluşup kültürel faaliyetlerde bulunabileceği, bu vatan için canını feda etmiş aziz şehitlerimize dua edebileceği ve turizm yolunda yürüyüş yaparak rahatlayabileceği alanlarımız olacak.” dedi.