Haymana Belediyesi

Coşkuyla Dopdolu Bir 101. Yıl Kutladık

Geri

Coşkuyla Dopdolu Bir 101. Yıl Kutladık

15 Eylül 2022

Haymana Kaymakamlığı ve Haymana Belediyesi öncülüğünde ve birçok paydaşla düzenlenen “Sakarya Meydan Muharebesi Haymana Etkinlikleri” dolu dolu içeriklerle ve katılımın yoğun olduğu programların ardından sona erdi.

22 Gün 22 Gece’ye yayılan etkinlikler 23 Ağustos’ta Anıtkabir’e çelenk sunumuyla başlayıp 13 Ağustos’ta Türk Silahlı Kuvvetleri Muharip Uçaklarının Haymana semalarında yaptığı “Saygı Uçuşu” ile sona erdi.

Meşaleli Yürüyüş, Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ı Anma ve Şehitler İçin Hayır Yemeği, TransAnatolia Gösteri Konvoyu, Fotoğraf Sergisi, Kent Orkestrası, panayır, Zara Konseri, Sünnet Şöleni, Kick Boks Turnuvası, “101. Yılında Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu”ndan oluşan etkinlikler vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Hüseyin Avni Alparslan’ı Anma etkinliklerine İstanbul, Giresun, Tirebolu başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinden yüzlerce Giresunlu katıldı.

Etkinliklere vatandaşların yanı sıra siyaset, askeriye ve bürokrasiden birçok önemli isim katıldı.

Son Kale Haymana Medyanın Gündeminde

Etkinlikler TRT, NTV, ATV, A Haber, TGRT gibi birçok ulusal kanal ve Hürriyet, Türkiye Gazetesi gibi ulusal gazetelerde habere konu olup Türkiye gündemine girdi.

Türkiye’nin Kararlılık Mesajı Son Kale Haymana’dan

“101. Yılında Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu”na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu son günlerde Yunanistan ile yaşanan gerginliğe değinerek, tüm dünyaya ve Yunanistan’a Türkiye’nin kararlık mesajını Yunanistan’ın 101 yıl önce yenildiği Son Kale Haymana’da verdi. Yunanistan’a başkalarının maşası olmamasını tavsiye eden Çavuşoğlu Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız geçmişte olduğu gibi bugün de sonuçlarına katılırsınız, bu komşumuz Yunanistan’a bir uyarıdır. Yıllar süren savaşlardan yorgun düşmüş Türk ordusu milletiyle ve imanıyla bu büyük imtihanı başarıyla vermiştir. Bugün şartlarımız bambaşka, ama aynı sarsılmaz imana sahibiz. Vatan şair Namık Kemal’in dediği gibi; fıtrat değişir sanma, bu kan yine o kandır. 951 yıl önce Anadolu’yu Malazgirt’te yurt kılıp, bir asır önce Haymana’da ülkesine sahip çıkan, bugün her iklimde milletine hizmet eden ruh işte budur dolayısıyla, herkes aklını başına alsın.” diye konuştu.

Turgut “Son Kale Haymana’ya Yakışır Bir Program Oldu”

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 22 Gün 22 Gece sürdüğünü ifade eden Turgut kendilerinin de etkinlik programını 22 Gün 22 Geceye yaydıklarını belirterek “Geniş bir zaman dilimine yaydığımız etkinliklerimizin içeriğini oldukça geniş tuttuk. Anma programları, sempozyum, spor müsabakaları, sergi, şenlik ve konserler gibi birçok etkinliği başarıyla gerçekleştirdik. Vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi. İstanbul, Giresun ve Tirebolu’dan yüzlerce misafirimiz geldi. Bu seneki sempozyumumuza Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu katıldı, tüm dünyaya çok önemli mesajlar verdi. Etkinliklerimizin haberleri ulusal kanallarda ve gazetelerde yer aldı. Gündem oldu. Her yıl üstüne koyarak, daha iyisini yaparak ilerliyoruz. Önümüzdeki sene daha güzel bir program için çalışacağız. Haymana Kaymakamlığımız başta olmak üzere Haymana Kaymakamlığı, Ankara Üniversitesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve tüm paydaşlarımıza desteklerinden ötürü ve etkinliklerimizde bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.