Haymana Belediyesi

Haymana Bir Tarihi Eserini Daha Kazanıyor

Geri

Haymana Bir Tarihi Eserini Daha Kazanıyor

17 Mart 2023

Tarihi Karahoca Camii’nde başlayan restorasyon projesi ile ardından yapılacak çevre düzenlemesi çalışmaları Karahoca mahallesinin çehresini değiştirirken Haymana bir tarihi değerini daha kazanmış olacak.

Haymana Belediyesi, ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğiyle İlçenin tarihi, kültürel ve manevi değerlerinin restore edilip vatandaşların hizmetine ve turizme kazandırılması çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, Başkan Turgut’un girişimleri sonunda, Tarihi Karahoca Camii’nin restorasyon süreci başladı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak restorasyon çalışmasıyla Camii aslına uygun bir şekilde yenilenecek.

Belediye’den Çevre Düzenleme ve Meydan Çalışması

Karahoca ile ilgili çalışmalar bununla sınırlı kalmayacak. Karahoca Camii’nin çevresindeki metruk yapılar Haymana Belediyesi tarafından yıkıldı.  Belediye Meclisinde alınan kamulaştırma kararının ardından harekete geçen Haymana Belediyesi, Camii etrafında yapacağı çevre düzenlemesi ile Karahoca’yı güzel bir meydana kavuşturacak.

Turgut “Tarihi ve Kültürel Değerlerimize Sahip Çıkıyoruz”

Her biri ecdat mirası olan tarihi eserleri koruyup onları gelecek kuşaklara aktarmakla yükümlü olduklarını ifade eden Başkan Turgut “Böylece geçmişle gelecek arasındaki bağın kopmamasını sağlayacağımıza inanıyoruz. Çalışmalarımızın bir diğer amacı da bu eserleri turizme kazandırarak İlçemize değer katmak. Bu amaçla “İlk İş Milli Park” diye çıktığımız yolda; Şehitlikler, Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Anıt Mezarı, Çaldağ Müzesi gibi yapıları ilçemize kazandırdık. Bunların yanı sıra; Kutluhan Camii’ni restore ettirdik, Papaz’ın Evi’nin yenileme çalışmaları sürüyor, Şehitler Çeşmesi restore edildi. Bunlar bugüne kadar yaptığımız çalışmalardan bazıları. Bundan sonrası için planladığımız çalışmalar var. Örneğin başta Gavurkale, Sındıran ve Demirözü olmak üzere İlçemizdeki kale ve mağaraların turizme kazandırılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yine bir toplanma ve mesire alanı haline getirmeyi hedeflediğimiz Kutluhan Camii etrafındaki çevre düzenlemesi çalışmalarımız sürüyor. Karahoca Camii’nin restorasyonu da yapılıyor. Belediyemizin yapacağı meydan ve çevre düzenlemesiyle birlikte Karahoca Mahallemiz güzel bir alan kazanacak. Desteklerinden ötürü Ankara Milletvekilimiz Zeynep Yıldız’a ve Büyükşehir Meclis Üyemiz Talip Kapıcı’ya da ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.