Haymana Belediyesi

Sempozyumda Haymana Her Yönüyle Konuşuldu

Geri

Sempozyumda Haymana Her Yönüyle Konuşuldu

13 Eylül 2023

Bu yıl 11. si düzenlenen Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu’nda Savaştaki rolü ve öneminin yanı sıra her yönüyle Haymana konuşuldu.

Haymana Belediyesi’nin Ankara Üniversitesi ile birlikte düzenlediği "Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu"u Kaymakam Osman Sak,  AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, CHP Ankara Milletvekilleri Aliye Timisi Ersever, Deniz Demir, Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, önceki dönem CHP Milletvekili Levent Gök, Gazeteci Abbas Güçlü, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, AK Parti, MHP, CHP Haymana ve Polatlı İlçe Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri, STK Başkanları, muhtarlar, birçok akademisyen ve Haymanalıların katılımıyla gerçekleştirildi.

Bu yıl on birinci kez düzenlenen sempozyum Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından hazırlanan müzik dinletisiyle başladı.

Turgut “Cumhuriyet’e Giden Yolda Kırılma Noktası”

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut Sakarya Zaferi’nin, bu sene 100. yılını kutladığımız Cumhuriyete giden yolda önemli bir kırılma noktası olduğunu belirterek Haymana topraklarında 102 yıl önce düşmanı durdurmasak belki de bugün kutlayacağımız bir Cumhuriyet, yaşayacağımız bir ülkemiz olmayacaktı. Tarihimizde böylesine önemli bir rolü olan bu Zaferin Haymana’da kazanıldığı ne yazık ki bilinmiyordu. Göreve geldiğimiz de gazetelere verdiğimiz demeçte ‘İlk İş Milli Mücadele’ dedik. O günden beri her platformda bu gerçeği dile getirmek için çalıştık. Gelecek kuşaklara Haymana’nın Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki rolünün ve öneminin aktarılması için girişimlerde bulunduk. Girişimlerimiz sonunda bu sene 12. sınıf öğrencilerimize dağıtılan ‘Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük’ ders kitabında Sakarya Meydan Muharebesi’nin 23 Ağustos’ta Haymana Mangal Dağı’nda başladığı anlatılıyor. Bundan sonra, Haymanamızın Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki rolü ve önemini gençlerimiz okuyacak, öğrenecek ve tüm Türkiye bu bilgiyi duyacak.” dedi.

Ünüvar “Tarihimizin Dönüm Noktalarından Birisi”

Sakarya Meydan Muharebesi’nin Türk tarihinin dönüm noktalarından olduğunu ifade eden Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar “Bu sempozyumların Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili tarihi hakikatlerin tescillenmesi için de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizler de bu bilimsel etkinliğin hangi noktasında olabilirsek kendimizi mutlu hissedeceğiz.” diye konuştu.

Yıldızkaya “Tarihi Zaferlerin Bir Halkası”

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ise Sakarya Meydan Muharebesinin tarihi zaferlerin bir halkası olduğunu belirterek “Polatlı ve Haymana’da geçen muharebeler Çanakkale, Malazgirt gibi önemli savaşların bir halkasıdır. Hak ettiği değeri vermek hepimizin görevi. Biz bunu diri tutmak için elimizden gelen mücadeleyi veriyoruz. Bu hem vatan hem de minnet borcumuzdur. ”dedi.

Sak “Haymana’da Gün Yüzüne Çıkmamış Nice Destanlar Vardır”

Kendisinin Aydın’da doğduğunu ve orada Yörük Ali Efe’nin hikâyeleriyle büyüdüklerini ifade eden Haymana Kaymakamı Osman Sak “Haymana’da ve benzer yerlerde de gün yüzüne çıkmayı bekleyen hikâyeler vardır. Bunları da bizim tarihçilerimiz, akademisyenlerimizin çalışmalarıyla öğreneceğiz. Heyecanla bekliyorum.” diye konuştu.

Türk İnkilap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. mesut Çapa, Ak Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan ve önceki dönem CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de konuşmalarında Sakarya Meydan Muharebesi’nin önemine vurgu yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından akademisyenlerin Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana’ya dair bildirilerini sunduğu oturumlara geçildi.